praca dla pilotów
Zaloguj się
Zarejestruj się

5704
Wysłano 35301 ofert pracy
2947
instruktorów
2290
z turystyki
1268
sterników
1210
ratowników
510
sędziów sportowych
624
trenerów
362
menadżerów
438
fizjoterapeutów

Carving- wynalazek czy odkrycie?

praca instruktora

Carving – wynalazek czy odkrycie?

Kiedy w latach 80-tych pracowałem na Kasprowym Wierchu, nasza firma PKL organizowała coroczne zawody narciarskie. Wynik był zawsze ten sam, wygrywał kierownik Kazimierz Korzeniowski - były zawodnik. Mimo, że jako pracownik wyciągów na "świętą górę" miałem pełen „dostęp” do wszystkich odbywających się w tym rejonie kursów narciarskich i trenując zawzięcie nawet się nie zbliżyłem do wyników szefa. Patrząc na trenuj acych w Kotle Gąsienicowym zawodników miałem jednak wrażenie, że jeżdżą inaczej jak my, instruktorzy. Wtedy tłumaczono to lepszym sprzętem kadry. Kiedy przycisnąłem jednego z trenerów, wygadał się, że zawodnicy jeżdżą "skrętem ciętym". Dopiero pod okiem Andrzeja Kusiona zrozumiałem co to znaczy.
 Jako, że prosta deska nie wejdzie w skręt postanowiono spowodować boczny uślizg tyłu narty, by zmieniła swoją trajektorię. Robiono to na wiele sposobów, ale do nas trafiła ta technika z Francji autorstwa George Jouberta, jako "Christiania". Wyrocznią programu nauki jazdy instruktorskiej Była Ecole National de Ski et d’Alpinisme, w skrócie ENSA.

W roku 1985 Jonas Nilson jadąc na krawędziach staje na podium jako Mistrz Świata w narciarstwie zjazdowym. „Deskę do trumny” stylom oporowym w sporcie wyczynowym przybija Jean Claud Killy w Grenoble zdobywajac w 1989 trzy złote medale.

Mimo, ze w tym samym czasie polscy zawodnicy jeździli na krawędziach nie tracąc energii, instruktorzy zawzięcie uczyli "zamiatania" tyłami. Krew się lała na zawodach, kiedy te style się ścierały.
Tymczasem technologia szła z postępem i pojawiały się nowe materiały. Okazało się, że obecna narta 170 cm "trzyma na długości 160cm, czego nie mogła dokonać nawet dawna "babcia" 210cm. Wśród różnych wynalazków i dziwolągów pojawiła się śmieszna krótka nartka o szerokim dziobie i wąziutka pod butem. Swoją karierę zawdzięcza niezwykle skróconemu procesowi nauki jazdy. Już po kilku dniach można szaleć po stoku jak zawodowiec. Spece od marketingu okrzyknęli nartę wraz z "nowym" stylem jazdy jako rewelację XXI wieku. Sprzęt sprzedaje się jak ciepłe bułeczki a stare narty lądują na złom. Carving Rules! Wystarczy pochylić kolana, a narty same skręcają! Święta prawda, te narty nie potrafią jechać prosto!
Kiedyś zawodnik by wejść w skręt musiał tak docisnąć narty siłą odśrodkową, że wyginały się w łuk i tym łukiem podążały. Wystarczyło podciąć zwykłą nartę by przód i tył był dużo szerszy od środka i łuk skrętu mamy bez wysiłku. Dalej, możemy kupić narty o takim łuku jakim chcemy skręcać (niestety przez całe ferie zimowe!). Wystarczy się przechylić w lewo lub prawo.

Obecnie promuje się coraz to nowsze odmiany stylu jazdy FunCarving , SnowCarving i wszelkiego cokolwiek-Carving. Przepraszam, ale czym to się różni od jazdy "ciętej" zwanej „krawędziową”, czyli zawodniczej z ubiegłego wieku?


Przepraszam za ten przydługi wykład, ale ja dłużej czekałem na "uwolnienie" moich nart z zaborczej Christiani.
 

 

Jesionkówka  03.2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-     Wybór sprzetu narciarskiego.

2-     Wybór stoku narciarskiego

3-     Nauka Jzady na nartach.

 

 Zbigniew Mazuś
2009-02-13 14:27:01
Średnia ocen: 4, oddanych głosów: 2
Oceń bloga:
Jesteś niezalogowany. Twoje IP zostanie zapamiętane przy głosowaniu.

Zaloguj się by dodawać komentarze

Wpis nie został jeszcze skomentowany.
instruktor

Kursy IKO

sosnow

Jedziemy

Piloci wycieczeki

agenci turystyczni

opinie turystyczne
Instr. narciarstwa - dzieci obóz 24…[1]
Zatrudnię wychowawcę kolonie, instr…[1]
Pilot podczas wahadeł w polsce[1]

Instruktor narciarstwa [1]
Instruktor narciarstwa[7]
Instruktor narciarstwa podejmie wsp…[1]

Cyklosporyna equoral przeszczepy re…
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel…
Praca dla instruktora jazdy konnej