praca dla pilotów
Zaloguj się
Zarejestruj się

5713
Wysłano 35301 ofert pracy
2954
instruktorów
2296
z turystyki
1269
sterników
1213
ratowników
511
sędziów sportowych
627
trenerów
363
menadżerów
437
fizjoterapeutów

Carving- wynalazek czy odkrycie?

praca instruktora

Carving – wynalazek czy odkrycie?

Kiedy w latach 80-tych pracowałem na Kasprowym Wierchu, nasza firma PKL organizowała coroczne zawody narciarskie. Wynik był zawsze ten sam, wygrywał kierownik Kazimierz Korzeniowski - były zawodnik. Mimo, że jako pracownik wyciągów na "świętą górę" miałem pełen „dostęp” do wszystkich odbywających się w tym rejonie kursów narciarskich i trenując zawzięcie nawet się nie zbliżyłem do wyników szefa. Patrząc na trenuj acych w Kotle Gąsienicowym zawodników miałem jednak wrażenie, że jeżdżą inaczej jak my, instruktorzy. Wtedy tłumaczono to lepszym sprzętem kadry. Kiedy przycisnąłem jednego z trenerów, wygadał się, że zawodnicy jeżdżą "skrętem ciętym". Dopiero pod okiem Andrzeja Kusiona zrozumiałem co to znaczy.
 Jako, że prosta deska nie wejdzie w skręt postanowiono spowodować boczny uślizg tyłu narty, by zmieniła swoją trajektorię. Robiono to na wiele sposobów, ale do nas trafiła ta technika z Francji autorstwa George Jouberta, jako "Christiania". Wyrocznią programu nauki jazdy instruktorskiej Była Ecole National de Ski et d’Alpinisme, w skrócie ENSA.

W roku 1985 Jonas Nilson jadąc na krawędziach staje na podium jako Mistrz Świata w narciarstwie zjazdowym. „Deskę do trumny” stylom oporowym w sporcie wyczynowym przybija Jean Claud Killy w Grenoble zdobywajac w 1989 trzy złote medale.

Mimo, ze w tym samym czasie polscy zawodnicy jeździli na krawędziach nie tracąc energii, instruktorzy zawzięcie uczyli "zamiatania" tyłami. Krew się lała na zawodach, kiedy te style się ścierały.
Tymczasem technologia szła z postępem i pojawiały się nowe materiały. Okazało się, że obecna narta 170 cm "trzyma na długości 160cm, czego nie mogła dokonać nawet dawna "babcia" 210cm. Wśród różnych wynalazków i dziwolągów pojawiła się śmieszna krótka nartka o szerokim dziobie i wąziutka pod butem. Swoją karierę zawdzięcza niezwykle skróconemu procesowi nauki jazdy. Już po kilku dniach można szaleć po stoku jak zawodowiec. Spece od marketingu okrzyknęli nartę wraz z "nowym" stylem jazdy jako rewelację XXI wieku. Sprzęt sprzedaje się jak ciepłe bułeczki a stare narty lądują na złom. Carving Rules! Wystarczy pochylić kolana, a narty same skręcają! Święta prawda, te narty nie potrafią jechać prosto!
Kiedyś zawodnik by wejść w skręt musiał tak docisnąć narty siłą odśrodkową, że wyginały się w łuk i tym łukiem podążały. Wystarczyło podciąć zwykłą nartę by przód i tył był dużo szerszy od środka i łuk skrętu mamy bez wysiłku. Dalej, możemy kupić narty o takim łuku jakim chcemy skręcać (niestety przez całe ferie zimowe!). Wystarczy się przechylić w lewo lub prawo.

Obecnie promuje się coraz to nowsze odmiany stylu jazdy FunCarving , SnowCarving i wszelkiego cokolwiek-Carving. Przepraszam, ale czym to się różni od jazdy "ciętej" zwanej „krawędziową”, czyli zawodniczej z ubiegłego wieku?


Przepraszam za ten przydługi wykład, ale ja dłużej czekałem na "uwolnienie" moich nart z zaborczej Christiani.
 

 

Jesionkówka  03.2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-     Wybór sprzetu narciarskiego.

2-     Wybór stoku narciarskiego

3-     Nauka Jzady na nartach.

 

 Zbigniew Mazuś
2009-02-13 14:27:01
Średnia ocen: 4, oddanych głosów: 2
Oceń bloga:
Jesteś niezalogowany. Twoje IP zostanie zapamiętane przy głosowaniu.

Zaloguj się by dodawać komentarze

Wpis nie został jeszcze skomentowany.
instruktor

Kursy IKO

sosnow

Jedziemy

Piloci wycieczeki

agenci turystyczni

opinie turystyczne
Żeglarz/instruktor żeglarstwa[1]
Wychowawca pilnie poszukiwany! 22.0…[1]
Praca wychowawca/instruktor na oboz…[1]

Piłka ręczna[1]
Instruktor tenisa.[1]
Instruktor piłki nożnej[1]

Rifampicyna gruźlica gronkowce legi…
Leki przeciwpasożytnicze, przeciwg…
Tinidazol sprzedam leki zakażenia p…