praca dla pilotów
Zaloguj się
Zarejestruj się

5704
Wysłano 35301 ofert pracy
2947
instruktorów
2290
z turystyki
1268
sterników
1210
ratowników
510
sędziów sportowych
624
trenerów
362
menadżerów
438
fizjoterapeutów

Zanim rozpoczniesz trening

praca instruktora

 Jesień to idealny moment, aby zadbać o siebie. Zamiast bezwładnego leżenia na kanapie przed telewizorem wybierz długi spacer. Albo trening z trenerem osobistym. Już na wiosnę będziesz mogła pochwalić się zmienioną sylwetką.

Długie jesienne i zimowe wieczory sprzyjają nie tylko melancholii. Uciekając przed zimową depresją bardzo chętnie fundujemy sobie łakocie. Ręka do góry kto z was pałaszował ze smakiem, ale i w poczuciu winy duże pudełko lodów? Przyznaję, że jesienno-zimowa aura nie sprzyja aktywności fizycznej. Tak jakby się wszystko sprzysięgło przeciwko nam.

Z własnego doświadczenia wiem, jednak że wystarczy zrobić pierwszy, drugi, trzeci krok – przełamać opory, a potem będzie już z górki. Organizm szybko przyzwyczaja się do wysiłku i dzień bez ćwiczeń uważa za dzień stracony. Ale, aby zacząć ćwiczyć trzeba zrobić to z głową. Mieć plan.W poprzednim wpisie pisałem o tym, że dobry plan treningowy powinien być dopasowany indywidualnie do danej osoby. Nie tylko uwzględniać jej kondycję fizyczną i predyspozycje fizyczne, ale również przyzwyczajenia kulinarne czy rytm dnia. Pisałem również, że wiele planów ćwiczeń znajdziemy w sieci. Czy warto z nich korzystać?

Jeden z moich znajomych kupił taki plan. Treningi rozpisane były rozpisane na trzy dni w tygodniu plus do tego dieta. Po jakimś czasie okazało się, że mój znajomy wydał kilkadziesiąt złotych, ale w ogóle nie był usatysfakcjonowany. Dlaczego?  Bo ten gotowy plan treningowy nie uwzględniał jego kondycji i zaproponowanych ćwiczeń mój znajomy po prostu nie mógł wykonywać.Po drugie rozpisana dieta również nie uwzględniała jego potrzeb i reakcji ciała na proponowane pożywienie. Z pewnością znamy takie osoby, które mogą zjadać nieprawdopodobne ilości jedzenia i nigdy nie będą miały problemów z nadwagą, ale są też osoby, które bardzo muszą się pilnować. Mój znajomy po zastosowaniu kupionej za kilkadziesiąt złotych diety zamiast schudnąć utył. Gdy później z nim o tym rozmawiałem powiedział, że już nigdy nie kupi diety przez internet. Przez kilka lat ćwiczeń poznał własny organizm i już wie, że w jego przypadku musi ograniczyć spożywanie węglowodanów, a zwiększyć spożycie białka. 

Dlatego zanim rozpocznę z kimś trening muszę go po prostu poznać – jego tryb życia, czy wcześniej już ćwiczył, kondycję fizyczną, nawyki żywieniowe. Oczywiście ważny jest również cel ćwiczeń. Inny plan treningowy przedstawię osobie, która chce zrzucić kilka zbędnych kilogramów i wyrzeźbić ciało, a inny komuś, kto ma kilkadziesiąt kilogramów nadwagi.

Taka wstępna rozmowa wraz z analizą składu ciała pozwala mi na kompleksowe określenie częstotliwości, rodzaju ćwiczeń oraz opracowanie indywidualnej diety. Zwracam również uwagę na postępy. Jeśli okaże się, że z jakiś powodów ich nie widać rozmawiamy o tym, a ja zastanawiam się nad skorygowaniem wstępnych założeń.  Znałem i znam wiele osób, które ćwicząc przez wiele lat osiągnęły marne efekty. Nie dlatego, że nie miały trenera osobistego ;), tylko dlatego, że nie miały dobrego PLANU. Pamiętajcie! Plan to podstawa!


Karol Masełbas
2012-10-18 21:10:51
Średnia ocen: 0, oddanych głosów: 0
Oceń bloga:
Jesteś niezalogowany. Twoje IP zostanie zapamiętane przy głosowaniu.

Zaloguj się by dodawać komentarze

Wpis nie został jeszcze skomentowany.
instruktor

Kursy IKO

sosnow

Jedziemy

Piloci wycieczeki

agenci turystyczni

opinie turystyczne
Instr. narciarstwa - dzieci obóz 24…[1]
Zatrudnię wychowawcę kolonie, instr…[1]
Pilot podczas wahadeł w polsce[1]

Instruktor narciarstwa [1]
Instruktor narciarstwa[7]
Instruktor narciarstwa podejmie wsp…[1]

Cyklosporyna equoral przeszczepy re…
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel…
Praca dla instruktora jazdy konnej